Ako z nás tréning robí lepších ľudí a prečo je základom osobného rozvoja

Som presvedčený, že tréning, najmä ten, v ktorom siahneme hlboko do svojich síl, z nás robí lepších ľudí. Verím totiž, že fyzicky silní ľudia sú často (samozrejme nie vždy) silnejší nielen fyzicky, ale aj psychicky a morálne.

Tréning nie je zmysel života. Je to spôsob učenia, sebapoznávania, osobného rozvoja. A samozrejme, tréning je ideálny na rozvoj zdravia, kondície, ale aj fyzickej atraktívnosti.

Tréning je základ osobného rozvoja

Fyzická aktivita je jednoduchá, živočíšna, inštinktívna, prirodzená a prakticky každý má nejakú inklináciu aspoň k určitej dávke pohybu.

Vďaka tomu ho môžeme využiť ako katalyzátor osobného rozvoja, ako metaforu na ostatné aspekty života, ako metatréning prostredníctvom ktorého sa učíme ako trénovať.

Samozrejme to platí aj naopak a skúsenosti získané v iných oblastiach dokážeme aplikovať na tréning. Avšak jednoduchosť, živočíšnosť a zdravotné a iné benefity plynúce z fyzického tréningu z neho robia z ideálnu platformu na budovanie pevných základov nielen fyzického a mentálneho zdravia, ale aj osobného rozvoja vo všetkých oblastiach.

Niekto bude dvíhať ťažké váhy, iný bude bežať. Niekto bude zdolávať kolmé skaly a previsy, iný horské hrebene s batohom na chrbte.

Každý z týchto ľudí robí niečo iné, no všetky druhy tréningu majú určité spoločné znaky.

Bezprostrednosť

Tréning je vo svojej podstate primitívny, živočíšny, prebúdza v nás hlboko ukryté pudy. Toto nedosiahneme, keď budeme Učí nás byť v bezprostrednom kontakte s fyzickou stránkou nášho bytia, ktorú často ignorujeme, resp. je pred nami ukrytá, ale ktorá bola len donedávna dominantná. Tým si pripomíname, aký je to pocit snažiť sa o niečo, namáhať sa s cieľom dosiahnuť niečo, mať cieľ a ísť za ním – aké to je makať a dosahovať vytýčené ciele.

Sebavedomie

Fyzická námaha a s ňou spojená miera vyčerpania sú jednoznačné ukazovatele vynaloženého úsilia. Kto už niekedy dosiahol pocit, že naozaj nedokázal urobiť ďalšie opakovanie, vie, o čom hovorím.

Vďaka tomu môžeme preskúmať hranice svojich schopností a spravidla prichádzame k poznaniu, že dokážeme omnoho viac, ako sme si mysleli, a naše sily neustále rastú.

Integrácia

Tréning je overený a bezpečný spôsob, ako “vypustiť paru” a konštruktívne využiť prirodzenú živočíšnu energiu, ktorá je v každom z nás.

Niekedy môžeme mať návaly pozitívnej energie, ktorú dokážeme zmysluplne vyjadriť len fyzickou aktivitou. Inokedy potrebujeme skrotiť démonov, ktorí sa z času na čas zvyknú driapať von z hlbín duše na svetlo každodenného života.

A všetko medzi tým. Tréning nás môže priviesť do meditatívneho stavu, v ktorom dokážeme preskúmať svoje vnútro od radostných výšin až po najtemnejšie hlbiny a využiť všetko čo tam nájdeme ako zdroj energie.

Perspektíva

Človek zvyknutý na tvrdé tréningy má spravidla inú perspektívu ako niekto, pre koho fyzické utrpenie znamená mať obed o pol hodinu neskôr. Keď sem-tam siahneme na dno svojich síl alebo aspoň dosť hlboko, aby to zanechalo stopu, naše každodenné starosti nám prestanú pripadať také vážne.

Trpezlivosť

V dobe, keď všetko chceme mať včera a zajtra budú výdobytky dneška zabudnuté, je fyzický tréning dokonalou pripomienkou toho, že na všetko podstatné si musíme počkať. Tréning je stimul. Výsledky sa dostavia až časom a nedajú sa urýchliť. Učí nás naplno sa oddať procesu, dokonca nás učí urobiť z procesu cieľ. Osobné rekordy a uznanlivé pohľady sú potom príjemným doplnkom, ktorý poteší, no už to nerobíme kvôli nim.

Pokora

K tréningu treba pristupovať s pokorou, inak nás tréning pokorí. Ego síce podľa mňa nie je nepriateľ, ale rozhodne nesmie stáť pri kormidle. Tréning, najmä tvrdý, dlhodobý a systematický, nás učí pokore ako máločo iné v dnešnom svete.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Verified by MonsterInsights