PROGRES:
Ako napredovať
naprieč kurzami

Úplne prvá vec, ktorú chceme pri tejto téme zdôrazniť, je, že viac neznamená vždy lepšie!

  • viac opakovaní na úkor techniky = 💩
  • väčšia váha pri cviečení na úkor techniky = 💩
  • cvičenie cez bolesť svalov/kĺbov = 💩 (pozor, nehovoríme o “pálení”)
  • neúplný rozsah pohybu = 💩

O progrese môžeme hovoriť len vtedy, keď dokážeme urobiť za rovnakých podmienok urobiť viac opakovaní, resp. náročnejšie cvičenie ako minule.

Čiže, ak to ešte náhodou nie je jasné, opakovania budeme pridávať až vtedy, keď predpísaný počet zvládame bez väčších ťažkostí, resp. ich zvládame s dobrou technikou, bez bolesti a v plnom rozsahu pohybu.

Ak tieto podmienky nespĺňame, ešte nie sme pripravení posunúť sa ďalej a bude lepšie ak sa zamerieame na zlepšenie kvality jednotlivých opakovaní tým, že si zopakujeme posledný tréning a budeme sa sústrediť na to, aby bolo každé jedno opakovanie dokonalé.

Nasleduje jednoduchá schéma, ako by malo vyzerať takéto rozhodovanie:

Čo ak nezvládnem zacvičiť predpísaný tréning?😱

V prvom rade, žiadny stres. NIE JE TO TVOJA CHYBA!

Neexistuje šanca, že by sme dokázali nastaviť progres tak, aby vyhovoval každému na 100% a počítame s tým, že pre niektorých ľudí to bude príliš náročné a pre iných príliš easy.

Preto sme progres nastavili pomerne agresívne, aby sme z vás dostali radšej viac ako menej 😉

Ak sa Ti stane, že nezvládneš dokončiť predpísaný počet opakovaní na niektorom cvičení, nič sa nedeje. Jednoducho nabudúce zopakuj ten istý tréning a snaž sa zvýšiť počet opakovaní na predpísaný počet. Je vysoká pravdepodobnosť, že na druhýkrát sa Ti podarí dosiahnuť uvedené čísla s relatívnou ľahkosťou!

V istom zmysle je takýto scenár výhoda, lebo ti zabezpečí progres na dlhšiu dobu!

Ak by sa ti to nepodarilo povedzme 2-3x, pokojne nás kontaktuj a pozrieme sa na to spoločne. Dôležité je nenechať sa odradiť a pokračovať ďalej!

Tréningy sú príliš ľahké 🙄

V tom prípade gratulujeme! Uisti sa, že robíš všetky cvičenia so správnou technikou – ak chceš, môžeš sa natočiť a poslať nám vide a povieme ti svoj názor.

Ak máš ale pocit, že kurz, ktorý si si vybral(a), ti nepriniesol dostatočnú hodnotu, ozvi sa nám a môžeš si ho vymeniť za náročnejší 💪


Ak by čokoľvek nebolo jasné alebo máš iné otázky či pripomienky, budeme radi, keď nás kontaktujteš! ☺